Zwiększ swoją produktywność

Ile jesteś w stanie wytrzymać, nie spoglądając na ekran swojego smartfona? A ile bez otwierania wiadomości i innych alertów z centrum powiadomień? 10 minut, pół godziny, godzinę? Zachowaj odpowiedź dla siebie. To nie konkurs na najlepszy wynik lecz tekst, który ma Ci uświadomić, że istnieje problem. Na imię mu skupienie.

Powiadomienia. Sygnały alarmowe do podjęcia czynności związanych najczęściej z social mediami. Nowa wiadomość na Facebooku, kolejne serduszko pod zdjęciem na Instagramie, dodatkowy komentarz pod wpisem na Twitterze, świeżo przesłany Snap. Dziesiątki lub nawet setki alertów, pojawiających się na ekranach Naszych smartfonów każdego dnia. Mnogość powodów aby wziąć telefon do ręki i oderwać się od tego, na czym aktualnie się skupiamy. Przecież każdy powód jest dobry, aby na moment przerwać pracę czy naukę, prawda?

Ile razy złapałeś się na tym, że schowałeś telefon do kieszeni, aż tu nagle po kilku minutach czujesz znajome wibracje. Oho, na pewno coś ważnego! Brak nowych powiadomień. No niemożliwe! ale skoro i tak mam telefon w dłoni to przejrzę sobie nowości na Facebooku. A może tak – odłożyłeś telefon na biurko i wyszedłeś do drugiego pokoju. Dźwięk sms’a. Biegniesz przez całe mieszkanie aby zerknąć na smartfona. I? Brak nowych powiadomień. Jeżeli choć raz przydarzyła Ci się powyższa sytuacja to może czas na uświadomienie sobie problemu i…instalację kolejnej aplikacji?

Nie, kompletnie nie żartuję. Skoro dziś oczekujemy od technologii, że zrobi za Nas wszystko, to kto Nam lepiej pomoże, jak nie ona? Doszliśmy do pewnego etapu, do miejsca gdzie w zasadzie wymagamy, aby ktoś uporządkował Nasze myśli, zmotywował do pracy. Wręcz zmusił do skupienia się na tym, co ważne. Ja ten etap mam za sobą. Nie oszalałam tylko dzięki temu, że zasadziłam drzewo. Przedstawiam Ci Forest App.

OSZCZĘDZAJ CZAS

Głównym założeniem aplikacji jest blokowanie urządzenia, na (określony przez Ciebie) czas, w którym musisz wykonać daną czynność. Potrzebujesz pół godziny aby poczytać książkę? A może godziny aby dokończyć projekt, bo deadline puka do drzwi? Wszystko zależy od Ciebie. Do wyboru masz przedział od 10 do 120 minut, podczas których w Twoim urządzeniu rośnie wirtualne drzewko.

JAK TO DZIAŁA?

Forest App możesz pobrać (odpłatnie) na systemy iOS, Android oraz Windows Phone. Jego obsługa jest banalna. Wystarczy uruchomić program, wybrać na ekranie głównym, przez ile minut potrzebujemy spokoju od telefonu i kliknąć ”Plant”. Przez 10 sekund od momentu wyboru, masz możliwość zrezygnowania. Po tym czasie, jeżeli pojawi się konieczność zamknięcia aplikacji, możesz wyjść z Forest. Zabijesz swoją roślinkę i mocne postanowienie poprawy. Ale potem możesz zacząć od nowa.

GROSZ DO GROSZA

Za każde drzewko, które wyhodujesz, otrzymujesz monety. Mogą Ci posłużyć do wykupienia innych gatunków drzew (dla urozmaicenia wirtualnego lasu), nowych podkładów muzycznych (odtwarzanych w tle) lub w bardziej pożytecznym celu. Forest App współpracuje w międzynarodową organizacją Trees of The Future, zachęcając do sadzenia prawdziwych lasów “Stay focused and plant real trees on the earth”. 2500 monet, które zdobędziesz w aplikacji, możesz przekazać na posadzenie jednego drzewka. Ile osób już pomogło? 194739 a ty możesz być następnym.

TRZYMAJ SIĘ!

Na początku nie wierzyłam, że cokolwiek jest mnie w stanieu wyleczyć z notorycznego przeglądania zawartości mojego telefonu. Nawet po zainstalowaniu Forest i włączeniu odliczania, łapałam odruchowo iPhona, żeby sprawdzić nowości. Na szczęście twórcy aplikacji przewidzieli ten syndrom odstawienia i przy każdorazowym odblokowywaniu smartfona (z rosnącym w tle drzewkiem) pojawiają się napisy: “Don’t look at me!”, “Stay focused!”, “Put down your phone!” lub “Hang in there!”

STATYSTYKI

Każdorazowe sadzenie jest odnotowywane przez aplikację, która przede wszystkim pyta, do jakiej kategorii chcesz zaliczyć świeżo wyrośniętą roślinkę. Do wyboru masz: work, study, social, rest, sport i inne. Na bieżąco możesz także sprawdzać swoje codzienne lub cotygodniowe postępy, zdobywać odznaki oraz dzielić się ze znajomymi swoimi osiągnięciami. A co najważniejsze – czego Forest może nie odnotować – powoli uwolnisz się od własnego telefonu. Nauczysz skupiać na rzeczach ważnych i bezproblemowo przestawiać z trybu “szperam w internecie” na “czas na pracę, naukę, relaks bez smartfona”.

Zastanawiasz się czy warto spróbować? Podpowiadam, że tak. Po kilkukrotnym użyciu, sadzenie drzew wejdzie Ci w nawyk, a wszystkie niepokojące nawyki odejdą w niepamięć.

Być może pójdziesz o krok dalej i zaczniesz używać Forest App przy rodzinnym obiedzie aby skupić się na najbliższych? Lub na spacerze z czworonogiem, aby poświęcić mu więcej uwagi? A może zaproponujesz takie rozwiązanie swoim znajomym przy okazji kolejnego spotkania? Każdy powód jest dobry, żeby efektywnie zarządzać swoim czasem.

JAKI BĘDZIE TWÓJ?

  • Seler Naciowy

    Słyszałam o tej aplikacji ale dopiero Twój wpis mnie przekonał. Szczególnie podoba mi się możliwość posadzenia „realnego” drzewka.

    • http://jablkadlazielonych.pl Paulina Żelichowska 🍏

      I jak tam Kasiu twoje drzewka po takim czasie. Jest już las? 🙂